foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto5

SKW MZS nr 5 Gorlice

Sprawozdanie z działalności SKW działającego przy MZS nr 5 w Gorlicach

Mikołaj dla małego pacjenta

Od października wolontariusze prowadzili akcję zbiórki zabawek, głównie pluszaków  z myślą przekazania ich dzieciom trafiającym do gorlickiego szpitala. Cztery worki pluszaków zostały przekazane na oddział ratunkowy w ramach mikołajek.  Mamy nadzieję, że obdarowanie małego pacjenta, zarówno przewożonego karetką jak i trafiającego na izbę przyjęć dla dzieci, maskotką, do której może się przytulić, pomoże złagodzić stres, strach, a nawet znosić ból z większą wytrwałością. Ratownicy medyczni pokazali wolontariuszkom specjalistyczne wyposażenie karetki ratunkowej oraz objaśnili, na czym polega ich niezwykle odpowiedzialna praca ratowania życia pacjentów w nagłych przypadkach.

    

Dzień Wolontariusza            

    Aby podkreślić ważność Dnia Wolontariusza, obchodzonego jak co roku 5 grudnia, wolontariusze SK Wolontariatu przy MZS nr 5 w Gorlicach rozdawali w tym dniu własnoręcznie upieczone ciasteczka z dołączoną do nich sentencją, odnoszącą się do okazywania dobra, informując tym samym, że wolontariusze są, działają  i można na nich liczyć. 

 

Paczki świąteczne dla uboższych rodzin

Od połowy grudnia w godzinach popołudniowych wolontariusze po raz kolejny zbierali produkty spożywcze na terenie sklepu Delikatesy przy ulicy Kopernika. Z zebranych produktów utworzyli  blisko czterdzieści paczek, które trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin uczniów naszej społeczności szkolnej.

 

Z życzeniami u chorych w szpitalu

Przed Świętami Bożego Narodzenia wolontariusze SK Wolontariatu przy MZS nr 5 w Gorlicach wraz z opiekunem  p. Iwoną Stec odwiedzili chorych w szpitalu na kilku oddziałach. Składali chorym życzenia świąteczne oraz przekazali im własnoręcznie wykonane kartki świąteczne

 

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Na terenie naszej szkoły w dniach 18 - 19 grudnia odbył się kiermasz stroików, kartek świątecznych i innych ozdób oraz własnoręcznie dekorowanych pierniczków, chętnie kupowanych przez uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.  Zebrane środki finansowe zostały  przekazane na fundację Kasisi, prowadzoną przez Szymona Hołownię a mianowicie dożywianie i pomoc medyczną dzieci z sierocińca w Zambii. Działaniom tej Fundacji przyświeca idea, że „świat został tak urządzony, że każdy ma coś, ale nikt nie ma wszystkiego” .

 

  ,, Świąteczne Kartki Dobroczynne”

Wolontariusze SK Wolontariatu przy MZS nr 5 w Gorlicach wzięli udział w akcji  charytatywnej ,, Świąteczne Kartki Dobroczynne”, ze sprzedaży których dochód zostaje przeznaczony na  niesienie pomocy chorym i niepełnosprawnym, objętych pomocą programu ,,Na ratunek” w Stowarzyszeniu Sursum Corda.

            

Prezenty pod choinkę dla rówieśników na Ukrainie

 Mając na uwadze ubogą  sytuację materialną swoich rówieśników w małych miejscowościach na Ukrainie, uczniowie należący do SK Wolontariatu przy MZS nr 5 w Gorlicach  przygotowali 35 paczek,  które zostały im   dostarczone jako prezenty pod choinkę. Mamy nadzieję, że wypełnione różnymi artykułami, m.in. słodyczami, zeszytami i innymi przyborami szkolnymi, kosmetykami, odzieżą plecaki sprawiły dzieciom dużo radości. W myśl pięknych słów ,, Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu’’, wolontariusze chętnie przygotowali prezenty i zgodnie przyznali, że sprawiło im to dużo radości  i satysfakcji.

 

Pomoc Kuchni Caritas

W styczniu  wolontariusze przekazali produkty spożywcze do Kuchni Caritas przy ulicy Piekarskiej, jako pomoc dla osób korzystających z darmowych obiadów.

 

 

Dzień chorych

W niedzielę  9  lutego z okazji Światowego Dnia Chorych wolontariusze SK Wolontariatu przy MZS nr 5 w Gorlicach spotkali się w Szpitalnej Kaplicy Oddziału Geriatrii z chorymi na uroczystej Mszy św. Po Mszy św. wolontariusze odwiedzali chorych, którym rozdawali  obrazki   z modlitwami,  składali  życzenia i serdecznym uśmiechem dodawali otuchy w trudnych chwilach cierpienia.

 

GALERIA

Udział wolontariuszy SK Wolontariatu w Marszu dla Życia i Rodziny

 

W niedzielę 6  października wolontariusze z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 pod opieką p. Iwony Stec wzięli udział w VI Marszu dla Życia i Rodziny. Tegoroczne hasło brzmiało:,, Rodzina Bogiem silna – wstańcie, chodźmy” .

Pomoc dla uboższych dzieci na Ukrainie

Zachęceni słowami skierowanymi do wolontariuszy w bieżącym roku szkolnym przez ks. Piotra Potyrałę – wicedyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ,,Miłosierdzie najlepiej opisuje Boga.  Nas też! A miłosierdzie to przecież czyn. Konkretny czyn!” członkowie SK Wolontariatu  z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 zorganizowali zbiórkę zeszytów, słodyczy, ubrań i innych rzeczy dla dzieci z ubogich rodzin mieszkających na Ukrainie. Paczka została bezpośrednio przekazana przez rodzica uczniów naszej szkoły  i sprawiła wiele radości dzieciom, żyjącym w skrajnie trudnej sytuacji materialne

Ciasto dla Antosi

Uczniowie SK  Wolontariatu z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 włączyli się w akcję,, Ciasto dla Antosi” . Upieczone z pomocą rodziców ciasta wolontariusze dostarczyli do punktu zbiórki w Domu Polsko – Słowackim,    ul. Rynek 1.  Akcja sprzedaży ciast, z której dochód został  przeznaczony na poważną operację Antosi Kluk, została  ogłoszona przez redakcję Gazety Gorlickiej i przeprowadzona 27 października pod kościołami.

Pomoc  bezdomnym psom przebywającym w schronisku

W dniach od 1 do 31 październiku wolontariusze SK Wolontariatu z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5  zorganizowali  i przeprowadzili akcję charytatywną na rzecz bezdomnych psów przebywających  w  Gminnym Schronisku dla psów w Starym Sączu. Celem zbiórki suchej karmy, karmy w puszkach, środków czystości oraz koców, zabawek, legowisk i innych  rzeczy była poprawa standardu pobytu zwierząt w tym schronisku. Do akcji włączyli się również inni uczniowie naszej społeczności szkolnej, ukazując tym samym, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest nam obojętny.

Paczki pod choinkę dla dzieci na Ukrainie

Mając na uwadze ubogą  sytuację materialną swoich rówieśników w małych miejscowościach na Ukrainie, uczniowie należący do SK Caritas przygotowali 35 paczek,  które zostaną   im dostarczone jako prezenty pod choinkę. Mamy nadzieję, że wypełnione różnymi artykułami, m.in. słodyczami, zeszytami i innymi przyborami szkolnymi, kosmetykami, odzieżą plecaki sprawią dzieciom dużo radości. W myśl pięknych słów ,, Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu’’, wolontariusze chętnie przygotowali prezenty i zgodnie przyznali, że sprawiło im to dużo radości  i satysfakcji.

GALERIA ZDJĘĆ

 

działalność SKW w MZS nr 5 - listopad 2019r.

XI - udział wolontariuszy w akcji ,,Misja Różaniec" - zbiórce różańców dla mieszkańców Rwandy
 
XI - zapalenie zniczy i uczczenie pamięci poległych żołnierzy pod Pomnikiem Niepodleglości w Gorlicach 
 
XI - udział wolontariuszy w konkursie plastycznym ,,Tradycje Niepodległościowe w moim regionie " uczennica klasy 6 Kinga Wolska zdobyła II miejsce.
 
XI - zapalenie zniczy na cmentarzu nr 91 w Gorlicach.
 
XII - zbiorka bajek dla oddzialu "0" przy MZS nr 5 w Gorlicach, ktore zostaly przekazane przedszkolakom 6.XII jako prezenty od Św.Mikolaja.
 
XII -rozprowadzanie kartek Bożonarodzeniowych celem niesienia pomocy chorym i niepełnosprawnym objętych pomocą programu ,,Na ratunek" w Stowarzyszeniu Sursum Corda.
 
XII - uczestniczenie w warsztatach stroikow Bozonarodzeniowych w ZS Centrum Szkolenia Zawodowego w Bystrej.
 
XII - Odwiedziny chorych w szpitalu na geriatrii, gdzie wolontariusze wraz z opiekunem składali życzenia Bożonarodzeniowe i rozdawali kartki świąteczne i stroiki.
 
XII - udział w akcji ,,Tytka charytatywna"- zbiorka produktów spożywczych i środków chemicznych do papierowych toreb rozprowadzanych przez Caritas, które zostaja przekazane najuboższym mieszkańcom naszej Parafii.
 
XII - zbiorka artykułów spożywczych i chemicznych w sklepie Delikatesy przy ul.Kopernika do paczek, które zostały następnie przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom uczniów naszej szkoły.
 
XII - kiermasz ozdób, stroików i kartek Bożonarodzeniowych. 
 
XII - przekazanie produktów spożywczych do kuchni Caritas przy ul.Piekarskiej w Gorlicach.
 
II - udział w Światowym Dniu Chorych - wolontariusze spotkali się z chorymi na Mszy św. w Szpitalnej Kaplicy Oddziału Geriatrii a następnie rozdawali obrazki z modlitwą chorych, składali życzenia i serdecznym uśmiechem dodawali otuchy w trudnych chwilach cierpienia. 
 
II - integracyjne spotkanie z wolontariuszami zaprzyjaźnionych Klubów Wolontariatu w Zajeździe Pstrąg u Eda w Łosiu, przygotowane przez opiekunow SKW z MZS nr 1 i MZS nr 3 w Gorlicach. 
 
II - III zbiórka książek z przeznaczeniem dla Stowarzyszenia Lucky Horses - ratowanie porzuconych i zaniedbanych koni. 
 
III - zbiórka nowych i używanych gier planszowych, układanek i książek dla dzieci i młodzieży uczącej się w Specjalnym Ośrodku Szkoleniowo - Wychowawczym w Szymbarku.
 
IV - zbiórka prod.spożywczych w sklepie Delikatesy przy ul.Kopernika do paczek Wielkanocnych. 
 
IV - rozprowadzanie kartek Wielkanocnych - Sursum Corda
 
IV - udział w Drodze Krzyżowej na geriatrii - przekazanie własnoręcznie wykonanych kartek i życzeń chorym. 
 
IV - przekazanie produktów spożywczych do Kuchni Caritas przy ul.Piekarskiej. 
 
IV- kiermasz ozdób, kartek i stroików Wielkanocnych. Środki finansowe uzyskane z ich sprzedaży zostały przekazane na rzecz Fundacji Kasisi prowadzonej przez Szymona Hołownię - dożywianie i pomoc medyczną dla dzieci z sierocińca w Zambii
 
 
Całorocznie prowadzimy zbiórkę nakrętek, pomoc w świetlicy szkolnej, pomoc
 
 

Akcje SKW w MZS nr 5 w okresie IX - XII

Wolontariusze z Miejskiego Zespolu Szkol nr 5 w Gorlicach wraz z opiekunem p.Iwoną Stec brali udzial w nastepujacych akcjach
 
14 X - udział w V Marszu dla Życia i rodziny pod haslem ,,Polska rodziną silna"
 
X - Sprzatanie grobow na cmentarzu przy ul.Karwacjanow.
 

Akcje wolontariackie w MZS nr 5 - maj 2019r.

 

Dnia 24. 05. 2019 r. ( piątek )  w Miejskim Zespole Szkół Nr 5   w Gorlicach odbyły się warsztaty plastyczne, których organizatorem jak co roku byli wolontariusze wraz z opiekunem p. Iwoną Stec Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole. Podczas zajęć wykonane zostały żonkile, które następnie rozdawane będą podczas Marszu Żonkilowego, który będzie miał miejsce 2 czerwca. 2019r. W warsztatach wzięli dział wolontariusze z zaprzyjaźnionych Szkolnych Klubów Wolontariatu wraz z ich opiekunami, Zespołu Szkół w Stróżówce oraz Szkoły Podstawowej w Bystrej.  

29 maja na hali OSiR odbyła się III Drużynowa Spartakiada Wolontariatu -Szkolne Koło Caritas przy MZS nr 5 zdobyło I miejsce.    

   Wolontariusze w ciągu roku odwiedzali również szkolną świetlicę i przedszkole, gdzie na wspólnych zabawach, rozmowach i grach miło spędzali czas z młodszymi kolegami. Uczęszczając na świetlicę czuli się akceptowani, potrzebni i doceniani.

GALERIA

                                                                                                   Iwona Stec - opiekun SK Wolontariatu w MZS nr 5 w Gorlicach

Copyright 2024  Studio Gabrielle